planowanie budżetu
|

Finanse w małej firmie – po pierwsze zysk

Ogarniasz firmowe finanse czy raczej ogarnia Cię blady strach, gdy o nich myślisz?

Mnie do tej pory ogarniał blady strach. A raczej poczucie braku panowania nad tą sferą. Jeszcze przed rejestracją oswajam.online szukałam prostego sposobu na okiełznanie finansów, mając w pamięci jak wyglądało to w mojej pierwszej firmie. A nie wyglądało najlepiej. Głównie dlatego, że nic sama nie liczyłam, wszystkie pieniądze przechodziły przez jedno konto. Do tego jeszcze dochodził obrót gotówką (poza sklepem internetowym prowadziłam też sprzedaż w punkcie stacjonarnym). Nie odkładałam nawet na osobne konto VATu z faktur (wtedy byłam czynnym płatnikiem VAT, tym razem nie jestem), nie wspominając o zabezpieczeniu środków na opłatę podatku dochodowego. Nie miałam pojęcia ile tak naprawdę mam pieniędzy. Często po dokonaniu opłat okazywało się, że niewiele albo nic. Nie panowałam nad przepływem pieniędzy. Gdy chwilowo na koncie było więcej – inwestowałam w sklep i znów zerowałam konto. Totalny brak przewidywalności i zerowe poczucie bezpieczeństwa. Szybko przekonałam się, że ogarnięta księgowa to skarb, ale niestety nie odpowiada za płynność finansową mojej firmy.

Nauczona na własnych błędach, tym razem postanowiłam od początku przyłożyć się do tego tematu i znaleźć jakiś system. Tym bardziej, że warunki dotacji, którą otrzymałam zobowiązują mnie do jej skrupulatnego rozliczania. Rozglądając się za sprawdzonym patentem, który pomaga zapanować nad finansami w małej firmie i jednocześnie nie wymaga fakultetu z księgowości trafiłam na na książkę Mike Michalowicza ,,Po pierwsze: ZYSK”. Autor proponuje ciekawe podejście do zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Nie obawiaj się nudnej, pełnej zawiłych, ekonomicznych terminów lektury. Metoda „Po pierwsze ZYSK” opisana jest w przystępny sposób, a jej zasady nie są skomplikowane. Na pewno nie jest to metoda dla każdego (bo w żadnej dziedzinie nie ma systemów idealnych), ale z pewnością jest warta uwagi. Jeśli nie uda Ci się jej wdrożyć w całości, może sprawdzi się skorzystanie z kilku elementów. Pomogą Ci one ogarnąć finanse małej firmy i zyskać poczucie bezpieczeństwa.

Ledwo zdążyłam kupić książkę, a okazało się, że Dominik Juszczyk w społeczności Intencjonalni, której jestem członkiem, robi webinar na ten temat. Sam od kilku lat stosuje ten system. Po obejrzeniu webinaru i lekturze książki postanowiłam wdrożyć tę metodę u siebie. Z jednej strony jest mi łatwiej, bo zaczynam “na czysto” przy nowej działalności i nie mam błędów do naprawienia, z drugiej trochę trudniej, bo ze względu na dodatkowe źródło finansowania, w postaci dotacji, musiałam trochę pozmieniać założenia.

Na czym polega metoda “Po pierwsze ZYSK”?

Upraszczając chodzi o to, żeby każdy przychód dzielić na różne kategorie zgodnie z przyjętymi wcześniej proporcjami. Trochę przypomina to tradycyjny “kopertowy” model zarządzania budżetem domowym, w którym wypłata dzielona była na osobne stosy (na opłaty, na jedzenie, na nieprzewidziane wydatki, oszczędności, itp). W wersji biznesowej zamiast kopert mamy rachunki bankowe.

Jak zapewnia autor, dzięki wdrożeniu tej metody “przekształcisz swoją firmę w odchudzony i sprawny mechanizm, który generuje zysk z każdej, nawet najmniejszej transakcji.” Teoria brzmi nieźle, ale jak to przekuć w praktykę? Warto przypomnieć sobie jak wygląda klasyczna rachunkowość i zarządzanie budżetem:

przychód – koszty = zysk

W tym ujęciu firma najpierw dąży do wzrostu przychodów (co idzie w parze ze zwiększeniem kosztów), a dopiero później można myśleć o zysku. Problem w tym, że to później dla wielu firm nigdy nie nadchodzi. Michalowicz proponuje zmianę tego wzoru na następujący:

przychód – zysk = koszty

Nielogiczne? Niekoniecznie. Pewnie w pierwszym odruchu się zastanawiasz z czego zapłacisz zobowiązania, gdy najpierw przytulisz zysk. Przecież zawsze najpierw trzeba uregulować rachunki, żeby nie ścigali nas wierzyciele. Co na to autor metody?

Jeżeli usłyszysz od klienta, że na realizację projektu masz tydzień, praca prawdopodobnie zajmie ci cały tydzień. Gdybyś od tego samego klienta usłyszał, że masz na wykonanie projektu jeden dzień, uwinąłbyś się w jeden dzień. Tak to już jest, że im więcej czegoś mamy, tym więcej tego konsumujemy. Dotyczy to wszystkiego: pieniędzy, czasu, a nawet pasty do zębów. (…) Jeżeli na początku wypłacisz zysk i zabierzesz go sobie sprzed oczu, do prowadzenia firmy zostanie ci niemal pusta tubka pasty do zębów. Gdy na działalność operacyjną będziesz miał mniej pieniędzy, znajdziesz sposoby na osiągnięcie takich samych lub nawet lepszych rezultatów za mniej. Wypłać najpierw zysk, a będziesz zmuszony działać mądrzej i bardziej innowacyjnie.

Kluczem jest optymalizacja kosztów i pozbywanie się tych niepotrzebnych. Gdy z góry wiesz jakim budżetem na poszczególne sekcje wydatków dysponujesz, gospodarujesz nim rozsądniej i jeśli trzeba szukasz oszczędności. Dodatkowo Michalowicz podkreśla, że kluczowe jest wyrobienie nawyku odkładania zysku w pierwszej kolejności. Nawet jeśli na początku miałby to być tylko 1%. W końcu jeśli nie możesz sobie pozwolić na odłożenie 1% z przychodu to znaczy, że problemy finansowe firmy są bardzo głębokie. Wtedy poważne zmiany są konieczne. Z czasem należy dążyć do tego, by tak zarządzać finansami, żeby procent odkładany na poczet zysku wzrastał. Istotne jest też to, że zysk nie jest Twoim (jako właściciela) wynagrodzeniem. To rodzaj “bonusu” za prowadzenie firmy. Dodatkowe środki, które po czasie częściowo wypłacasz sobie na różne przyjemności (bo podstawowe potrzeby życiowe zabezpieczasz podstawowym wynagrodzeniem), a częściowo inwestujesz w rozwój firmy.

Zgodnie z metodą ”Po pierwsze ZYSK” każdy przychód należy dzielić pomiędzy kilka osobnych rachunków bankowych: wynagrodzenie (własne, pensje pracowników mieszczą się w pozycji kosztów operacyjnych), zysk, podatki, koszty operacyjne.

Jak wygląda zarządzanie finansami u mnie?

Wyszłam z założenia, że najlepiej będzie ubrać to wszystko w proces i zbudować system nawyków, żeby jakoś zapanować nad finansami.

Po pierwsze, założyłam konto w programie do fakturowania online (wybrałam InFakt, ale na rynku jest sporo platform oferujących zbliżone funkcjonalności). Poza wystawianiem faktur dla moich klientów, wysyłam tam również wszystkie faktury kosztowe, które dostaje. Jest to wygodna opcja, bo faktury elektroniczne wysyłam po prostu mailem (robię forward otrzymanej wiadomości z fakturą na dedykowany adres email w InFakcie), a papierowe skanuje bezpośrednio w aplikacji mobilnej i też lądują na mojej wirtualnej kupce kosztów. Dostęp do tego ma moja księgowa. To zapewnia mi porządek w temacie płatności i zobowiązań, wszystko jest pod ręką.

Założyłam odpowiednie konta pomocnicze wg wskazówek z książki – “zysk”, “podatek”, “wypłata”, “konto operacyjne”. Nauczona doświadczeniem z poprzedniej firmy, wiem już, żeby pod żadnym pozorem nie mieszać finansów firmowych z osobistymi. Na szczęście tym razem odpada mi obrót gotówką i kasa fiskalna. Zawsze to jakieś ułatwienie.

W Asanie (korzystam z niej do zarządzania projektami) stworzyłam specjalny cykliczny projekt “Dzień Finansowy”, a w nim zadania typu “przelewy na konta pomocnicze”, “płatność ZUS”, „podsumowanie kosztów i sprzedaży” itp.  póki co raz na dwa tygodnie, docelowo, gdy faktur będzie więcej i dojdą płatności ze sklepu, pewnie będzie to godzina w każdym tygodniu.

Przygotowałam też formularz na Google Docs z prostą formułą, która przelicza mi każdą kwotę z faktury, wg procentów, które powinny trafić na dane konto pomocnicze.

Ponieważ nie mam żadnych dotychczasowych wyników finansowych, nie robiłam proponowanej przez autora tzw. “Natychmiastowej Oceny”. W przypadku nowych firm, autor sugeruje następujący podział:

50% wynagrodzenie właściciela
15% podatki
5% zysk
30% wydatki operacyjne (czyli koszty działania firmy, w tym także wynagrodzenia pracowników i podwykonawców)

Mam specyficzną sytuację finansową i z tego powodu postanowiłam zmienić nieco podstawowe proporcje podziału. Wsparcie pomostowe, które otrzymuje co miesiąc, nie jest moim dochodem, ani nie mogę rozliczać, jako kosztu prowadzenia działalności, tego co finansuje z tych środków. Dodatkowo muszę w każdym miesiącu wydawać całą otrzymaną kwotę. Te środki lądują na koncie wydatków operacyjnych – do niego mam kartę i dokonuje wszelkich płatności. Dzięki zabezpieczeniu z dotacji realnych kosztów (szacuję, że pokryją one około 80-85% wszystkich kosztów działalności firmy w pierwszym roku) mogłam zwiększyć od początku odkładany zysk.

Na początek przyjęłam taki układ podziału przychodów:

50% wynagrodzenie
17% podatki (bo brak kosztów może sprawić, że będę musiała odprowadzić podatek dochodowy od całości przychodu, podatek VAT mnie nie dotyczy).
23% wydatki operacyjne (te środki w dużej mierze będą gromadziły się na tym koncie, bo realne koszty pokrywa wsparcie pomostowe)
10% zysk

Gdy przestanę otrzymywać wsparcie pomostowe zmienię rozkład procentowy, zwiększając udział kosztów operacyjnych kosztem zysku i zmniejszę trochę kwoty na zabezpieczenie podatku (bo pojawi się więcej kosztów, które będę mogła odpisać). Do tej pory na koncie wydatków operacyjnych powinna zgromadzić się już pewna suma, która pozwoli ze spokojem wejść w kolejne miesiące.

Zależało mi na pełnej przejrzystości, bym mogła na bieżąco optymalizować założenia systemu i umiała ocenić bieżącą kondycję finansową firmy. A tym samym nie zdziwić się boleśnie, gdy skończy się wsparcie finansowe z zewnątrz. Teraz na pierwszy rzut oka widzę ile mam na danym koncie, co daje mi poczucie bezpieczeństwa.

Po roku przygotuję podsumowanie mojej przygody z metodą “Po pierwsze ZYSK” i opublikuję na blogu wpis o tym, jak sprawdziła się ona u mnie w praktyce. 

Na marginesie

A na koniec serdecznie ODRADZAM Wam zakładanie konta w PeKaO. W ciągu ostatnich trzech tygodni bank zaliczył tyle fackupów, że wydaje się to wręcz niemożliwe. Po pierwsze, konto można założyć online jedynie jeśli nie będziesz robić transakcji większych niż 3000 zł. Aby zdjąć ten limit należy udać się do placówki banku.

I tu pierwszy zonk – nie jest to placówka, która została wskazana w umowie, bo musi mieć specjalnego doradcę do obsługi firm. Tylko po to, żeby potwierdził Twoje dane z dowodu. Odbiłam się od drzwi, “mojego” oddziału, który nie może mnie obsługiwać jako klienta biznesowego. Następnie odbyłam pielgrzymkę przez pół miasta do kolejnego oddziału, by zdjąć limit i wyjechałam do lasu. Po 2 tygodniach na konto wpłynęły środki z dotacji i chciałam je rozdysponować. Tu kolejny fuckup – doradca widocznie czegoś nie kliknął i limit nadal obowiązuje. Nikt inny nie może go zdjąć, mimo iż w systemie konsultanci widzieli nowe limity.

Był piątkowy wieczór, więc pozostało mi czekać do poniedziałku. Po weekendzie i 4 telefonach do banku dostałam informację, że udało się zdjąć limit. Super, prawda? Nie, jednak nie. Okazało się, że limit jest usunięty, ale odebrano mi dostęp do serwisu transakcyjnego! Było już po 17, więc po raz kolejny nikt nie mógł nic dla mnie zrobić. Wtorek to 8 telefonów do banku. W końcu udało się odblokować dostęp, choć logować się musiałam jako klient indywidualny, a nie posiadałam w PeKaO rachunku prywatnego. Moja radość nie trwała długo, bo wieczorem znowu nie miałam dostępu, tym razem z innego powodu. Środa to 14 telefonów do banku.

Dopiero po wszystkich tych rozmowach udało mi się dostać na konto i dokonać przelewu. Od razu przelałam wszystkie środki do ING i zamknęłabym felerne konto w PeKaO natychmiast, ale najpierw muszę pojawić się w oddziale. Przecież nie da się tego zrobić online. Muszę również z tego powodu podpisywać aneks do umowy z operatorem dotacji, który przelewa środki na moje konto. Dodatkowo każde konto pomocnicze (potrzebne do wdrożenia metody “Po pierwsze ZYSK”) w PeKaO to koszt 10 zł miesięcznie, u konkurencji do 5 takich kont mogę stworzyć bezpłatnie, jednym kliknięciem. I nikt nie musi mnie w tym celu oglądać w placówce. 

Similar Posts

One Comment

  1. Cześć! Dotarłam do Twojego artykułu z wyszukiwarki, choć obserwuję Cię na Insta. Fajnie, że podzieliłaś się tym procesem tutaj i będę czekać na aktualizację – ja właśnie chcę wypróbować podejście z tej książki u siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *