Mastermind - lek na samotnosc przedsiebiorcy
|||

Podcast Oswajam Online – odcinek 6

Kliknij w odtwarzacz poniżej, żeby posłuchać szóstego odcinka podcastu Oswajam Online dla twórców cyfrowych, edukatorów i soloprzedsiębiorców, którzy przedzierają się przez tę internetową dżunglę chcąc zarabiać w sieci na swojej wiedzy i pasji. 

Podcast znajdziesz też popularnych w aplikacjach – m. in. Apple Podcast i Spotify.

Mastermind - co to jest i po co mi to?

Praca w grupach mastermind robi się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w środowisku biznesu online. Skoro czytasz ten wpis to pewnie zastanawiasz się czym jest mastermind, jakie korzyści niesie za sobą praca w takiej formule i przede wszystkim jak znaleźć dla siebie odpowiednią grupę mastermindową. Zatem po kolei!

Na czym polega praca w grupie Mastermind?

Mastermind to taka kilkuosobowa (optymalnie 4-6 osób, choć zdarzają się większe) grupa wsparcia, która spotyka się regularnie i z jednej strony motywuje się wzajemnie do działania (bo jak już zadeklarowało się, że coś zrobimy to głupio nie dowieźć), a z drugiej daje bezpieczne miejsce na dzielenie się swoimi pomysłami i wspiera w rozwiązywaniu problemów.

Grupa mastermind może spotykać się w realu, ale w dzisiejszych czasach lokalizacja nie jest żadnym ograniczeniem i nie ma przeszkód żeby online spotykały się osoby z różnych zakątków kraju. Ma to nawet spore zalety – jeśli prowadzisz biznes oparty na usługach stacjonarnych (np. restaurację czy salon urody) to bez obaw możesz spotykać się w ramach mastermindu z osobami, które robią dokładnie to samo, ale ze względu na odległość nie stanowią dla siebie konkurencji. Bo przecież fryzjer ze Szczecina raczej nie odbierze klientów salonowi z Rzeszowa, ale będzie miał w swojej pracy bardzo podobne wyzwania i obie strony skorzystają na wymianie doświadczeń. 

Spotkania przebiegają według ustalonej struktury i są moderowane albo przez członków grupy (na zmianę) albo przez zewnętrznego moderatora lub mentora, który dba o zachowanie porządku i pilnuje, by potrzeby każdego z uczestników zostały zaopiekowane podczas spotkania, a czas nie przeciekał przez palce. Zależnie od liczebności grupy spotkanie trwa 1-2h. Zwykle ciężko utrzymać skupienie dłużej niż 1,5h.

Dbałość o zachowanie struktury mastermindu to bardzo istotny element, inaczej zamiast efektywnej pracy mamy rozciągnięte w czasie pogaduchy o wszystkim i o niczym. To niestety bardzo częsta przypadłość wśród początkujących mastermindowiczów, zwłaszcza jeśli trafisz na osoby, z którymi nadajesz na tych samych falach. Łatwo wtedy popłynąć i złapać się na tym, że trzeci kwadrans rozprawiacie o kotach, chociaż żadne z Was nie jest weterynarzem.

Jakie korzyści daje praca w grupie mastermind?

To jest świetne lekarstwo na tzw. samotność przedsiębiorcy. Bardzo często jest tak, że Ty prowadzisz biznes online, ale Twój partner czy partnerka działają w totalnie innej branży, znajomi mają ciepłe etatowe posadki i totalnie nie ma z kim zderzyć swoich pomysłów. Bo przecież “co to za praca – coś tam sobie poklikasz, wrzucisz zdjęcie na Instagram i to jeszcze z domu! Phi!” Nawet jeśli masz w najbliższych wsparcie mentalne to brakuje możliwości przeprowadzenia “burzy mózgów”.

Zamiast zamęczać najbliższych swoimi biznesowymi rozterkami możesz zyskać dostęp do osób, które nie są Twoją bezpośrednią konkurencją, ale jednak napotykają podobne problemy – to jest zasób nie do przecenienia! Poza zrozumieniem otrzymujesz kilka dodatkowych głów, które służą swoim doświadczeniem i pomysłami. To oczywiście jest wymiana obustronna, bo Ty również dajesz pozostałym członkom grupy swoje wsparcie.

Dlatego tak ważny jest dobór członków grupy – powinni być oni na podobnym poziomie rozwoju swoich biznesów, by każdy mógł dać coś od siebie. Jednocześnie członkowie nie powinni stanowić dla siebie bezpośredniej konkurencji, bo w takiej sytuacji trudno o szczerość i otwarte opowiadanie o problemach i pomysłach. 

Często jest tak, że gdy patrzymy na coś zbyt długo to przestajemy zauważać oczywiste sprawy. I to właśnie dzieje się, gdy samodzielnie prowadzisz firmę. Siedzisz w niej tak głęboko, że tracisz perspektywę i nie widzisz jak Twoje działania postrzegane są na zewnątrz.

Poza wsparciem i wymianą doświadczeń zawodowych w biznesowych mastermindach bardzo istotny jest też aspekt wymiany kontaktów. Ktoś poleci Ci świetnego speca od strony, ktoś inny copywritera, a Ty opowiesz o świetnej aplikacji, która oszczędza Ci masę czasu przy fakturowaniu. 

Podsumowując – masz stały dostęp do grupy doradców, która zna już Twój biznes i jest życzliwie do niego nastawiona. Nawet jeśli jest to płatna grupa to zwykle cena stanowi ułamek kwoty, którą trzeba zapłacić za mentoring czy konsultacje ze specjalistą w takim wymiarze. 

Mastermind czy nie?

Zauważyłam, że termin master mind jest ostatnio nadużywany i wielu twórców używa tego określenia dla swoich programów grupowych. Spotkania, podczas których jeden prowadzący ma głos, a reszta z kilkunastu lub kilkudziesięciu uczestników może ewentualnie o coś dopytać w trakcie sesji pytań i odpowiedzi TO NIE JEST mastermind, tylko po prostu warsztaty lub szkolenie. 

Uczestnicy grupy mastermind są równi i w takim samym stopniu biorą udział w spotkaniu – każdy ma swój czas, by poprosić resztę o radę lub małą burzę mózgów. Ważne jest to, że w takiej grupie zarówno bierzesz jak i dajesz. Ta wymiana musi działać w dwie strony, inaczej nie ma sensu. 

Grupa mastermind może być częścią oferty jakiegoś programu grupowego czy kursu, jednak tylko wtedy, gdy każdy z jej członków ma równe prawo głosu. Kluczowe znaczenie ma tu też rozmiar grupy – ciężko wyobrazić sobie spotkanie 40 przedsiębiorców, na którym każdy chce przegadać jakiś swój problem, bo musiałoby to potrwać kilka dni. 

Rodzaje mastermindów

Grupy mogą mieć różny charakter – np. edukacyjny, gdy wspólnie z kilkoma osobami przerabiasz kurs online albo przygotowujesz się do jakiegoś egzaminu i spotykacie się regularnie, by raportować swoje postępy i wymieniać się spostrzeżeniami. To świetne uzupełnienie dla kursów w formule VOD (czyli nagranych, bez dodatkowego wsparcia autora) – w końcu co cztery głowy to nie jedna!

Popularne są też grupy mastermind związane z rozwojem osobistym, gdzie członkowie pracują np. nad wyrabianiem określonych nawyków.

W tym wpisie skupię się na mastermindach biznesowych, czyli takich, które dają uczestnikom bezpieczną przestrzeń do pracy nad swoim biznesem, dzielenia się doświadczeniem i wspólnym szukaniem rozwiązań napotykanych trudności. 

To jest doskonała okazja na wygospodarowanie regularnego czasu na pracę NAD firmą, a nie W firmie. Gdy sam sobie “jesteś sterem, żeglarzem, okrętem” często zajmujesz się głównie gaszeniem pożarów, odpowiadaniem na kolejne maile klientów i bieżącą obsługą zleceń. W końcu wszystko jest na Twojej głowie. Łatwo zatonąć w bieżące i poczuciu, że nie ma czasu na pracę nad strategią i rozwojem firmy. A to droga do przepracowania i frustracji, a nie do sukcesu. Dzięki zabukowaniu w kalendarzu miejsca na spotkanie mastermindowe zyskujesz przestrzeń na strategiczną pracę nad firmą.

Biznesowe grupy mastermind mogą mieć charakter ogólny i działać miesiącami – taka stała grupa po prostu pracuje nad sprawami na bieżąco pojawiającymi się w firmach. Dzięki temu, że ufacie sobie i dobrze już znacie swoje biznesy i ich specyfikę łatwiej coś doradzić.

Spotkania mogą być też odgórnie ustalone na określony czas (zwykle jest to minimum 8 tygodni, a najczęściej kwartał), a członkowie grupy mają wspólny cel – np. wydanie pierwszego kursu online, odpalenie bloga czy wejście na rynek z nową marką. Taka wersja spotkań często ma mentora, który poza moderowaniem pracy grupy dzieli się również swoimi doświadczeniami i wnosi swój punkt widzenia do dyskusji oraz projektuje konkretny proces przez który przechodzą uczestnicy. 

Spotkania mastermind mogą być bezpłatne (gdy uczestnicy znajdują się i organizują sami) lub płatne. W tej drugiej opcji to moderator dba o dobór członków, organizację spotkań, kontrakt grupy (czyli ustalenie zasad) i układa konkretny proces, przez który przechodzi grupa (np. ustalając tematy poszczególnych spotkań lub wyznaczając obszary do pracy na czas między spotkaniami). Płatne mastermindy mają jeszcze jedną zaletę – motywują do regularnego i aktywnego udziału (w końcu zapłacone to szkoda stracić kasę!). Dwa z mastermindów, w których brałam udział rozpadły się właśnie przez brak regularności i odwoływanie spotkań na ostatnią chwilę. Niektóre bezpłatne grupy wprowadzają nawet zasadę opłat za odwołanie lub przełożenie spotkania ze zbyt małym wyprzedzeniem – taki rodzaj karniaka. 

Jak znaleźć grupę mastermind dla siebie?

Istnieje kilka sposobów, by dołączyć do masterminda. Na początek najbezpieczniej skorzystać z oferty masterminda z moderatorem lub mentorem i zobaczyć jak powinno to wyglądać. Gdy już poznasz zasady i strukturę łatwiej Ci będzie zorganizować samodzielnie ekipę do wspólnej pracy.

Pojawia się coraz więcej takich ofert na rynku – czym się kierować przy wyborze? W pierwszej kolejności celem, który chcesz osiągnąć dzięki spotkaniom mastermindowym. W drugiej samym organizatorem – nie chcesz przecież przez 3 miesiące regularnie oglądać osoby, która Cię drażni swoim sposobem bycia albo ma niewystarczające (w Twoim przekonaniu) doświadczenie lub wiedzę z danej dziedziny.

Możesz również stworzyć własną grupę ogłaszając się na grupach FB czy forach zrzeszających przedsiębiorców. Często różne płatne społeczności (jak Klub Pań Swojego Czasu czy Intencjonalni) cyklicznie robią akcje dobierania uczestników w mastermindy.

Podsumowanie

Sama uwielbiam pracę w formule mastermindów oraz warsztatów grupowych. Często już samo opowiedzenie o swoim pomyśle otwiera różne klapki w głowie, a jak dołożymy do tego możliwość przegadania pomysłu z innymi osobami, które mają podobne wyzwania i możliwość czerpania od kogoś kto ma to już za sobą, to sukces niemal gwarantowany.

Wszystko wygląda różowo prawda? Czujesz już chęć znalezienia swojej grupy mastermind? Pamiętaj jednak, że każdy kij ma dwa końce i z master mindami nie jest inaczej. Trzeba pamiętać o kilku kluczowych aspektach, by uniknąć rozczarowania i straty czasu. O wadach i zagrożeniach takiego modelu, a także o moich doświadczeniach związanych z pracą w mastermindzie przeczytasz w kolejnym artykule.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *